Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin anne karnına yerleşerek doğuma kadar burada geçireceği süreye gebelik denmektedir. Sağlıklı bir gebelik normal olarak 40 hafta kadar sürmektedir. Ayların sürelerinin 28, 30 ya da 31 olarak değişmesi sebebi ile hamilelik ay olarak değil hafta olarak takip edilmektedir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne tercihen hamilelik dönemine hazırlanmalı ve planlı olarak hamile kalmalıdır. Bu dönemde anne ihtiyaç duyuyorsa vitamin desteği alabilir.

Gebelik Kararı

Ayrıca gebelik kararı alındıktan sonra mutlaka jinekolojik muayeneden geçerek anne ya da bebek için risk teşkil edebilecek bir durum var ise bu durumlar tespit edilerek hamilelikten önce tedavi edilmelidir. Bilindiği gibi bebek anne karnındaki gelişimi esnasında göbek kordonu aracılığı ile annenin vücuduna aldığı her maddeden direkt olarak etkilenmektedir. Bu nedenle hamilelik sırasında çok ihtiyaç duyulmadığı takdirde ilaç kullanıma tavsiye edilmemektedir. İşte bu sebeple mutlaka hamilelik öncesi hem jinekolojik olarak hemde bedensel olarak muayene olarak uzun sürüle ilaç tedavisi gerektirecek bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenerek hamileliğinizi bu yönde planlamalısınız. Hamile kalmak için olumsuz bir neden yoksa folik asite başlayarak gebeliğe hazırlanabilirsiniz.

Erken gebelik belirtileri ‘ni iyi takip ederek hamile olduğunuzu anladığınız anda özellikle ilk haftalarda aşırı fiziksel aktivitelerden uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır. Gebelik belirtileri arasında ilk fark edilen belirtilerin başında düzenli adet gören bayanlar arasında adet döneminin gecikmesidir. Adet döneminin gecikmesinin üstünden yaklaşık 5 gün geçmesinden sonra yapılan idrar yada kan testleri ile hamilelik belirlenebilmektedir. Eğer adet gecikmesi hamilelikten kaynaklanıyorsa aylık takipleriniz başlar eğer adet gecikmesi gebelik kaynaklı değil isede kadın doğum uzmanı tarafından bunun nedeni araştırılarak tedavisi gerçekleştirilir. Yaygın olarak görülen bir diğer hamilelilk belirtisi ise aşırı yorgunluk hissi ve sürekli devam eden uyku halidir. Yorgunluk yapılan fiziksel aktivite ile ters oranlı olup hiçbir iş yapılmasa yada dinlenilse bile geçmez. Ayrıca ilerleyen haftalarda mide bulantısıda bu şikayetlere eşlik eder.

Hamilelik belirtileri olarak ortaya çıkan mide bulantıları genel olarak sabah uyanma ile başlar ve çok şiddetlidir. Genel olarak kusma ile sonuçlanırlar. İlerleyen saatler ile birlikte mide bulantısı da şiddetini azaltarak geçmeye başlar. Yine gebelik belirtisi olarak sayabileceğimiz uterusun genişleyerek mesaneye baskı yapması sonucu oluşan sık idrara çıkma görülür. Bebeğin ilk yerleşim aşamasından sonra mesanede hissedilen baskı ve sık idrara çıkma azalır. Daha sonra doğumun yaklaştığı son haftalara doğru bebeğin doğum kanalına inmesi ile bu baskı yeniden oluşur ve sık idrara çıkma yine görülür.

Ayrıca hamilelik belirtileri arasında baş dönmesi, ağızda aşırı salya üretimi, akıntının artması, kasık ağrıları, göğüslerde şişme ve aşırı hassasiyet, ağızda metal tadı hissetmek, kokulara aşırı hassasiyet sayılabilinir. Bu belirtilerin bir kısmı görülebilineceği gibi hepside hissedilebilinir. Ayrıca bunlar her zaman yaşanan bir gebeliğin belirtileri olmayacağı gibi bazı hastalıkların belirtileri de olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir