Hamile Kalmak İstiyorum Diyenler Ne yapmalı

Her kadının en büyük hayali şüphesiz sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek ve onu yetiştirmektedir. Bu sürece ilk adımını atmak isteyen kadınların kafalarında hamile kalmak istiyorum ama nereden başlamalıyım bilmiyorum şeklinde bir çok soru işareti bulunmaktadır. Sağlıklı bir gebelik hazırlık süreci en az sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek kadar önemlidir. Gebeliğe hazırlık  bir çok anne adayı tarafından önemsenmeyip ihmal edilse de anne ve bebek sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda gebe kalmak isteyen kadınlar ne yapmalı ve gebelik öncesi nelere dikkat etmeli bunun üzerine konuşacağız.

Önce doktor Kontrolü

Hamile kalmak istiyorum şeklinde düşünmeye başladığınızdan itibaren ilk yapmanız şey bir kadın doğum uzmanına gitmek ve detaylı bir kontrolden geçmek olacaktır. Gebelik öncesi yapılan doktor kontrolü sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeniz de çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Doktorunuz size ve eşinize bir takım testler yapılmasını isteyecek ve hamile kalmanızda herhangi bir sakınca olup olmadığını sorgulayacaktır. Gebe kalma sürecinizdeki en önemli adımlardan bir tanesi şüphesiz doktor kontrolüdür.

Hamile kalmak istiyorum diyorsanız folik asite başlayın

Gebelik döneminde artan kan hacmi ile beraber folik asit ihtiyacı da artmaktadır. Gebelik öncesinde doktorunuzun tavsiyesi ile başlayacağınız folik asit kullanımı bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişimi için oldukça önemlidir. Gebelikte ortaya çıkabilecek folik asit eksikliği başta nöral tüp defekti olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Doktor kontrolünde alınacak günlük 400 mcg folik asit sağlıklı bit gebelik için oldukça önemlidir. Folik asitin yanında demir ve d vitamini gibi vitamin ve mineral kullanımına da doktor kontrolünde başlanabilir.

Doğum kontrol yöntemlerini bırakın

Hamile kalmak istiyorum diyen anne adayları ve baba olmaya hazırlanan erkekler kontrollerin yapılmasının ardından korunmayı bırakmalıdır. Doğum kontrol hapları, prezervatifler, geri çekilme  ve uygulanan diğer yöntemler bu dönemde uygulanmamalıdır. Düzenli olarak 1 ay boyunca yapılan korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamile kalma ihtimali oldukça yükselmektedir.  Gebe kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren adet günleri dışında kalan günleri ve yumurtalam dönemlerini en doğru şekilde tayin etmeniz gerekmektedir.

 

Kaynak: http://www.hamilelikbelirtileri.co/hamile-kalmak-istiyorum/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir