‘Hamilelik Belirtileri’

Genç Kızlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Cuma, Ekim 5th, 2012

   Çoğu bayanlar adet gecikmeleri yaşarlar. Bunun birçok nedeni olabilir. Peki, neden adet gecikmesi yaşanır?

   Adet gecikmelerinde eğer bayanın aktif bir cinsel hayatı var ise gebelik dönemine girmiş olabilir. Hatta aktif cinsel hayatı olan bayanlar için adet gecikmesi söz konusu olursa hemen akla ilk gelen hamile olduğudur. Bu durumda yapılması gereken ilk şey hemen bir test yaptırmalısınız.

  Adet gecikmesi strese bağlı da olabilir. Stres vücudun tüm işlevlerini etkileyebilecek bir faktör olduğu için adet gecikmesine de neden olabilir. Yoğun bir iş temponuz varsa, maddi ve ya manevi sıkıntılarınız varsa ya da herhangi bir sebepten dolayı stres altındaysanız bu adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Streste olduğunuzu çoğu zaman fark edemeyebilirsiniz. Ancak adet gecikmesi yaşıyorsanız hayatınızı bir gözden geçirip eğer stres altında olduğunuzu fark ettiyseniz, kısa bir tatil ve ya biraz dinlenmeyle düzene girebilecek bir durumdur. (daha&helliip;)

Gebelikte adete bağlı belirtiler

Çarşamba, Ekim 3rd, 2012

Gebe olduğunuzu anlayabileceğiniz ilk belirti genelde herkesçe bilinen adet gecikmesi ve ya adet kesilmesi dediğimiz durumdur. Ancak her adet gecikmesi ve ya kesilmesi gebelik belirtisi değildir. Bu sadece olası(ihtimali) bir durumdur. Tek başına adet gecikmesi ve ya kesilmesi hamile olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu kadın adet düzensizliği yaşar. (daha&helliip;)

26-39 haftalık gebelik belirtileri

Pazartesi, Ekim 1st, 2012

Gebeliğin 26- 39 Haftaları

    Gebeliğin son 3 ayı yani 26 ile 39. Haftalar arası olan dönemidir. Bu haftalarda diğer bazı şikâyetleriniz azabilir. Bu haftalarda daha önceki haftalara göre kilonuz hızla artar. Rahiminiz daha çok büyümektedir. Buna bağlı olarak nefes darlığı çekebilirsiniz. Bunun için yürüyüş yapmanız ufak egzersizler yapmanız bu şikâyetinizi azaltacaktır. Bunun dışında hazımsızlık çekebilirsiniz. Rahiminizin baskısı yüzünden göğüs altında ağrı hissedebilirsiniz. (daha&helliip;)

çoğul gebelik belirtileri

Cumartesi, Eylül 29th, 2012

Çoğul bebek gebeliğinde tekiz bebeklerde olduğu gibi belirtiler vardır. Ancak biraz farklılık gösterebilir.

Çoğul bebeklere olan hamilelikte hangi belirtilerde farklılık olur?

    Çoğul bebeklere hamilelikte tekillere göre daha fazla kilo alımı olur. Rahim daha da büyüyeceği için karın daha da belirginleşir. Bulantılar ve bulantılara bağlı kusmalar daha fazla olur. Yorgunluk, halsizlik ve bu yönde uyku hali daha fazla olur. Çoğul bebeklerde hareketler daha sıklıkla olur ve daha fazla hissedilir. (daha&helliip;)

Tüp Bebek Gebelik Belirtileri

Salı, Eylül 25th, 2012

Tüp bebek transferinden yaklaşık 12-13 gün sonra kan testi ile kan değerlerine göre hamile olup olmadığınız anlaşılır. Test yaptırmadan önce herhangi bir belirti söz konusu olmaz. Çünkü hormonlar henüz anne karnında değildir. Belirtiler transferden en az ortalama 20 gün sonra ortaya çıkar. Her anne adayında belirtiler olmayabilir ve ya geç ortaya çıkabilir. Bu korku yaratmamalıdır.

   Peki, bu belirtiler nelerdir? Tüp bebekte hamilelik belirtileri normal hamileliklerden farksızdır. İlk haftalarda sabahları mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma, yorgunluk, halsizlik olabilir. Takip eden haftalarda ise yiyeceklerden tiksinme ve ya aşerme olabilir.

13-26 haftalık hamilelik belirtileri

Salı, Eylül 25th, 2012

Gebeliğin 13 – 26 Haftaları

    Gebeliğin ikinci 3 ayı yani 13 ile 26. Haftalar arası olan döneminde idrar sıklığı, sabahları mide bulantısı, kusma ve yorgunluk gibi şikâyetleriniz azalır. Bu haftalarda hamile gibi görünmeye başlarsınız. Bu haftalarda kabızlık şikâyetiniz artabilir ve ya normalden daha fazla terleyebilirsiniz. Diş etinizde kanamalar olabilir, baş dönmesi yaşayabilir hatta baygınlık geçirebilirsiniz. Dalgınlık ve ya yoğun duygusallık yaşayabilirsiniz. Zaman zaman baş ağrılarınız olabilir. (daha&helliip;)

Aşılamadan sonra gebelik belirtileri

Pazartesi, Eylül 24th, 2012

    Aşılamadan sonra sarı ve ya değişik renkte akıntılar olabilir. Normal gebelikteki gibi mide bulantısı iştah açılması gibi durumlar söz konusu olabilir. Göğüslerde her hangi bir belirti olmaz. Ancak kasık ve karın bölgelerinde adet ağrısına benzer ağrılar olabilir. Bu ağrılara bel ve sırt ağrıları da eşlik edebilir. Midede şişkinlik, gaz oluşabilir. Bunun dışında ruhsal olarak sinirli olabilirsiniz.

ilk hamilelik belirtileri

Pazartesi, Eylül 24th, 2012

Eğer adet gecikmeniz var ise ilk akla gelebileceği gibi hamile olma ihtimaliniz yüksek.

Kendini hamile hissetmek:  Genelde ikinci gebelik dönemi yaşayan anneler için bu yüksek ihtimaller arasındadır. Kendinizi hamile hissedebilirsiniz. Belki de bu yazıyı okuma sebebinizde kendinizi hamile hissetmenizdir. Kendinizi normalden daha farklı hissediyor bunu hamilelik olarak tanımlıyor olabilirsiniz. Daha önce gebelik yaşamın bir anne için bunun doğruluğu söz konusu olabilir.

Mide bulantısı yaşıyor olabilirsiniz. Sabahları artan bulantılar ve ardından kusmalar yaşayabilir hatta mide ekşimesi söz konusu olabilir. Bunun yanında kabızlık da söz konusu olabilir. (daha&helliip;)

Dış Gebelik Belirtileri

Pazartesi, Eylül 24th, 2012

DIŞ GEBELİK NEDİR? DIŞ GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dış gebelik: Döllenmiş yumurtanın uterus adı verilen boşluğun dışına yerleşip orada gelişmesi olayıdır.

Belirtileri:  

v  Adet gecikmesi

v  Az miktarda vajinal kanama

v  Tek taraflı ani kasık ağrısı

v  Karında hassasiyet

v  Hızlı nabız, soğuk ter, bayılma

Gebelik Belirtileri Nezaman Başlar?

Pazar, Eylül 23rd, 2012

Gebelik belirtileri kişilere göre farklılık gösterebilir. Ancak bazıları ihtimaldir, bazıları kesindir.

    İlk aylarda görülen belirtiler (Gebelik testi hariç) olası belirtilerdir. Her zaman yanılma olabilir. Acaba Hamilemisiniz?

Olası (ihtimali) belirtiler nelerdir?

v  Adet gecikmesi

v  Aşerme (daha&helliip;)