Hastanede Doktorlar Neden İdareci Oluyor

Hastanede Doktorlar Neden İdareci Oluyor Hastalara Bakacak Doktor Kalmıyor

Bizim ülkemizde hasta olmak gerçekten zordur. Çünkü hasta olmak gerçekten hastalıklı bir şeydir. Türkiye kadar yoğun hastaneleri  olan diğer ülkelerin hastaneleri yoktur herhalde. Öncelikle sabahın çok erken saatlerinde ancak numara alabilme şansınız var. Ya da telefonu veya internet üzerinden randevu olmak zorundasınız.Özellikle kamu hastaneleri  gerçekten bir facia. Doktor sıkıntısı var, inanılmaz kalabalık, hijyen konusu yok daha birçok sayabileceğimiz olumsuzlar var maalesef. Bir doktorun günde 200 veya 300 hastaya bakması da gerçekten inanılmaz. O doktor ne kadar verimli olabilir ki. Bir hastaya ne kadar vakit ayırabilir ki artık orasını siz düşünün. Kamu hastanelerine bakıldığı zaman yönetici kadrolarında doktorların olduğunu görmekteyiz. Bu da hasta bakacak doktorların sayısını azaltmakta.

Doktorlar girdikleri sınavlar sonucunda idareci bölümüne geçebilmektedirler. Sonuçta böyle bir hakları var. Siz olsaydınız, günde 300 hasta bakmak yerine masa başında oturmayı tercih etmez miydiniz? Yalnız yönetici olsalar bile, kamu hastanelerinde devletin belirledikleri bazı şartları da yerine getirmek zorundalar. Mesela, yönetici kadrosunda olmuş olsa bile, belirli ameliyatlara girme  zorunlukları vardır.

Klinik görevleri olmasa bile, bu görevlerini yerine getirmek zorundalar. Bu yüzden de  klinik hastalarına yeterli sayıda doktorlar kalmamaktadır.. Eski yıllara nazaran yinede sağlık sektöründe büyük ilerlemeler olduğunu da inkar edemeyiz. Özellikle tüm eczanelerden ilaçlarımızı karşılayabiliyor olmamız. Hatırlayanlar vardır, kamu hastanelerin önünde oluşan uzun ilaç kuyruklarını. Ama artık istediğim yerden ilaçlarımızı temin edebiliyoruz. İkinci olarak hasta haklarının yüksek düzeylere getirilmesi. Artık hiçbir sağlık personelinin hastalar veya yakınlarına kötü davranışlar sergileyememesidir.

Sonuçta insanlık dışı olan bu davranışlar artık kamu hastanelerimizin hiçbir yerinde yapılamamaktadır. Yani evet sağlık sektörümüzün daha çok gelişmesi gereklidir ama katettiğimiz yolda oldukça çoktur. İlerleyen yıllarda daha da büyük yenilikler elbette olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir